• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Gizli ilimler
Home SIRLAR Sayıların Sırları

Sayıların Sırları

e-Posta Yazdır PDF


Google Adsense Politikaları -
Bu Reklam İçin Rahatsızlık Bildir

Sayıların SırlarıYüce Allah'ın Kur'an-ı keriminde zikrettiği ilginç şeylerden biri de; Kur'an surelerinde ki "Sayıların Sırları" dır.

1- Kur'an'da Gece

Yüce Allah'ın Kur'an-ı keriminde zikrettiği ilginç şeylerden biri de; Kur'an surelerinden bir sürenin adının: "suretu'l-leyl" yani: (gece suresi) olmasıdır. Bu sure, gecenin her şeyi örttüğünü teyit etmektedir. Bilim adamları da bu gerçeği kâinatta ispat etmişlerdir. İlginç olan bir diğer şey ise, bu surenin Kuran'daki sure numarasının: 92 olmasıdır. Gece kelimesi de türevleriyle birlikte Kuran'da tam olarak:92 defa tekrarlanmıştır. Tıpkı Kur'an suresinin rakamı olan 92 sayısı gibi.

O halde Kurandaki bu uyum ve ahengi düşünelim. Bu uyum acaba tesadüfen mi olmuş, yoksa Kuran-ı kerim'in her neresine bakarsak bakalım, yüce Allah onun tam bir uyum ve ahenk içinde olmasını istemiştir de ondan mı? Yüce Allah şöyle buyuruyor: "Her şeyden haberdar olan Allah tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış, sonra da açıklanmış bir kitaptır." (Hud:1)

2- Cehennemin Kapıları

Yüce Allah cehennemi 7 kapılı kılmıştır. Bu konuda şöyle buyuruyor: "Cehennemin yedi kapısı vardır. Onlardan her kapı için birer gurup ayrılmıştır." Hicr: 44) Cehennem kelimesi de Kuran'da 77 kere tekrarlanmıştır. Bu durum son derece ilginç bir uyum ve yeknesaklık olup, Kur'an kelimelerinin muhkem ve sağlamlığına delalet etmektedir. peygamber (s.a.v.) de bize cehennemin siyah ve karanlık olduğunu haber vermiştir. Kurandaki siyah rengi düşündüğümüzde göreceğiz ki; tam da cehennem kapılarının sayısı olan yedi defa tekrarlanmıştır. O halde Kuran'daki bu sayıların uyum ve ahengini düşünelim, acaba bu bir tesadüf sonucunda mı gelmiştir?

3- Cennetin Kapıları

peygamber (s.a.v.)'den gelen sahih hadiste zikrolunduğu gibi, Yüce Allah cennet kapılarını sekiz adet kılmıştır. Cennet ehlinin elbiselerini düşündüğümüzde ise onun yeşil renkte olduğunu görürüz. Allah (c.c.) şöyle buyuruyor: "İnce ve kalın dibadan yeşil elbiseler giyeceklerdir". Kehf:31) . Kuran'daki yeşil rengin tekrarlarını araştırdığımızda, bunun sekiz defa, yani cennetin kapılarının sayısı kadar geldiğini görürüz. Kuran'daki bu sayıların uyum ve ahengini düşünelim, acaba bu ayetler bir tesadüf sonucunda mı gelmiştir?

4- Secdeler

Kuran'da mevcut olan bir surenin adı: "Secde" suresidir. İlginç olan şu ki, bu surenin Kuran'daki sure numarası: 32 dir. Kuran'da zikredilen secdeleri araştırdığımızda ise, bu secdelerin tam olarak: 32 defa tekrarlandığını görürüz.

Secde ayeti bu surede şöyle zikrolunmuştur: "Bizim ayetlerimize ancak o kimseler inanırlar ki, bunlarla kendilerine öğüt verildiğinde, büyüklük taslamadan secdeye kapanırlar ve Rablerini hamd ile tesbih ederler" (Secde:15). Bu ayetin ayet numarası: 15, Kuran'daki secdelerin sayısı da: 15 dir.  O halde bu sayısal uyum ve ahenk acaba tesadüfen mi gelmiştir?

Abduldaem Al-Kaheel
YASAL UYARI
Gizlimi.com sitemizin içerisinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları içeriklerin sahiplerine ve/veya yasal temsilcilerine aittir. Gizlimi.com da yer alan ve telif hakkı ihlaline neden olan bir içeriği,dosyayı,kodu kaldırmamıza yardımcı olmak için lütfen bize iletişim bölümümüzden bildiriniz. Dosya en geç 24 saatte kaldırılacaktır.

5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Gizlimi.com 'da yayınlanan diğer yazıların, materyallerin, resimlerin, kodların, şekillerin her türlü elektronik ve gerçek ortamda yayın hakkı (aksi ilgili sayfalarda ayrıca belirtilmediği sürece) Gizlimi.com 'a aittir. Bu materyaller, kaynak gösterilmek ve link verilmek koşuluyla kopyalanabilir.

 

EN GÜZEL DUALAR