• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Gizli ilimler
Home

Tesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir


Google Adsense Politikaları -
Bu Reklam İçin Rahatsızlık Bildir
Tesbihatın yapılışı:

1- Namazın farzından sonra "SELAM DUASI" okunur:

'' EstağfirullâhNamazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? estağfirullâh, Namazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? estağfirullâh el-azîym el-kerîmNamazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? ellezî lâ ilâhe illâ hûNamazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? el-hayy'el kayyûmNamazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? ve etübü ileyh. Allâhumme ente's-selâmü ve minke's-selâm. Namazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? tebârekte yâ zelcelâli ve'l-ikrâm ''

2- "Subhânallâhi ve'l-hâmdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhu ekberNamazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? ve lâ hâvle ve lâ kuvvete illâ billâhi'l-aliyyü'l-azîym" denir ve ardından Ayete'l Kürsi okunduktan sonra tesbih çekilir. 33 SubhânallâhNamazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? 33 ElhamdulillâhNamazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? 33 Âllâhuekber.

3- Tesbihlerden sonra Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâ şerike lehNamazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? lehü'l-mülkü ve lehü'l-hâmdü yuhyi ve yumitNamazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? ve hüve hayyun lâ yemûtNamazda Tesbih Nasıl Çekilir ? Namazda Tesbih Nasıl Çekilmelidir? biyedihi'l-hayr ve hüve alâ külli şey'in kadir ve ileyhi'l-masîyr denir ve namazın duası yapılır.En son fatiha okunur.

Günümüz biliminin tespih çekme alışkanlığına bakış açısı biraz değişik Bilim insanları, beynimizin, çalışma yaşamının güçlükleriyle, sorunlar, endişeler ve korkularla sürekli baskı altında tutulduğunu, bunun sonucunda sinir hücrelerinin aşırı yorulup yıprandığını ve beynimizi rahatlatmak, onu özgür bırakmak, dikkatimizi başka tarafa yöneltmek için tespih çekmenin çok etkili ve faydalı olduğunu söylüyorlar

Aslında tespih çekmek din adamlarına özgü bir davranışmış gibi algılanır ama halk arasında da neredeyse bir alışkanlık haline gelmiştir Tespih çekmenin daha çok kırsal kesimlerde yaygın olmasının nedeninin tespihin boş elleri meşgul edebilme özelliği olduğu ileri sürülüyor Sıcak aylan tarımsal çalışma ile geçiren, sürekli ellerini kullanmaya alışmış kişilerin kış aylarında bu boşluğu tespihle doldurduklarına inanılıyor .

Tespih çekmek, tespih tanelerini birer birer işaret parmağı ile baş parmak arasından geçirmektir Ancak günümüzde tespihi bir oyuncak veya el alışkanlığı olarak kullananlara, sallayarak veya çeşitli figürler meydana getirerek dolaşanlara, hatta tuttukları futbol takımının renklerine göre yapılmış tespihleri çekenlere sıkça rastlanmaktadır.

500 ve 1000'lik tespihler daha ziyade tekkeler ve dergahlarda zikr için kullanılırlardı Tekke şeyhleri, hastaları veya bir muradı olanları, iyileşmeleri veya muratlarının olması için bu tespihlerin içinden geçirirlerdi.

Yüce Yaratıcı'ya 99 ayrı isim veren İslami anlayış, onu anarken, her isim için bir işaret olmak üzere ipe dizdiği bu 99 taneli şeye de 'tespih' adını vermiştir Çeşitli malzemelerden yapılan tespihteki tane sayısı 33, 99, 500 veya 1000 olabilir .

Ne var ki, Hz Muhammed zamanında namaz ve dua sırasında hurma çekirdeği veya çakıl taşı kullanıldığı bazı hadislerden anlaşılmaktadır İslam'da peygamber'in namaz kılarken sünneti olan 'Sübhanallah, Elhamdülillah ve Allahüekber' kelimelerini 33'er defa tekrarlamanın hangi tarihte başlayıp, yayıldığı da bilinmiyor.

Tespihin İslam dünyasında ne zamandan beri kullanıldığı kesin olarak belli değildir Hz Muhammed'in tespih taşıdığına dair bir kayıt yoktur Hatta belki Osman Gazi, belki de Fatih Sultan Mehmet'de tespih kullanmadılar Arşivlerde tespih ile ilgili bilgilere ancak 16 yüzyılın sonlarına doğru rastlanmaktadır 
Boncukların dini amaçla ve duaları saymada kullanılmasına ilk olarak Hindistan'da, Hindu inanışında rastlanıyor Tespihin ataları Hindistan'dan doğuya, sonra Ortadoğu'ya, en sonunda da Avrupa'ya yayılıyor Tespihin kullanış amacı Müslümanlık, Hıristiyanlık (Katolik), Hinduizm ve Budizm'de aynı olup hepsinde de duaları ve dualar arası bölümleri saymada kullanılır.

Boncuk, kemik, taş gibi küçük parçaların bir ipe dizilmesi insanlık tarihi kadar eskidir İlk insanlar avladıkları avın parçalarını ip benzeri şeylere dizer, bir sonraki avda başarı getirmesi için üzerlerine takarlardı Daha sonraları bu tip takılar kötülüklerden ve düşmanlardan koruması için savaşlarda da takılmaya başlandı Bugün bile bazı taşların özel uğurlar getirdiklerine inananlar vardır.

Tesbih nasil cekilir, tesbih neden cekilir,namaz tesbihi nasıl çekilir,namazda Zikir


YASAL UYARI
Gizlimi.com sitemizin içerisinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları içeriklerin sahiplerine ve/veya yasal temsilcilerine aittir. Gizlimi.com da yer alan ve telif hakkı ihlaline neden olan bir içeriği,dosyayı,kodu kaldırmamıza yardımcı olmak için lütfen bize iletişim bölümümüzden bildiriniz. Dosya en geç 24 saatte kaldırılacaktır.

5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Gizlimi.com 'da yayınlanan diğer yazıların, materyallerin, resimlerin, kodların, şekillerin her türlü elektronik ve gerçek ortamda yayın hakkı (aksi ilgili sayfalarda ayrıca belirtilmediği sürece) Gizlimi.com 'a aittir. Bu materyaller, kaynak gösterilmek ve link verilmek koşuluyla kopyalanabilir.

Son Güncelleme: Çarşamba, 19 Ekim 2016 15:08  

EN GÜZEL DUALAR