• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Gizli ilimler
Home ŞİFALI BİTKİLER Astım, bronşit ve öksürüğe iyi gelen bitkiler burada

Astım, bronşit ve öksürüğe iyi gelen bitkiler burada


Google Adsense Politikaları -
Bu Reklam İçin Rahatsızlık Bildir
Astım, bronşit ve öksürüğe iyi gelen bitkiler burada

* Meyan Kökü: Eskiden beri kullanılan şifalı bir bitkidir. Öksürüğü kesici, bronşları rahatlatıcı ve balgam söktürücü etkilere sahiptir. Boğaz ağrılarını dindirici, ferahlatıcı özelliklerin yanı sıra, karaciğer hücrelerini koruyucudur. İçerdiği iki önemli madde; glirizin ve flavoriddir. İltihap giderici etkileri vardır. Uçuk tedavisinde de kullanılabilir. 50 gr meyan kökü, 1 litre suda haşlanarak günde 2-3 kez 1'er bardak alınmalıdır.
* Zencefil: Dalları kullanılan sarı renkli bir bitkidir. Öksürüğe iyi gelir. Balgam söktürücü etkisi vardır. Mide üşütmelerinde de faydalıdır. Bal ile karıştırılarak (tozu) kullanılabilir. Ayrıca 100 gr zencefil 100 gr zerdaçal ile karıştırılıp 1 kilo bala katılır, aç karına günde 3 defa 1'er kere alınır.
* Buğday: Öksürüğe karşı etkilidir. 1 çorba kaşığı dolusu buğday tanesi, 1 litre suda haşlanarak süzülür ve suyu birkaç kez ısıtılarak birer bardak içilir.
* Salep: Göğsü yumuşatıcıdır. Öksürük ve bronşitte faydalı bir bitkidir.
* Sarımsak: Pişirilerek yenmesi halinde ses kısıklığına iyi gelir, müzmin öksürüğü keser. Soğuk algınlığından ileri gelen göğüs ağrılarını da dindirir. A ve C vitamini içermektedir. Solunum sisteminde antibakteriyel etkiye sahiptir.
* Ayva: 40 gr ayva çiçeği, 1 litre suda çay gibi kaynatılır, yemek aralarında 1'er bardak ılık olarak içilir.
* Isırgan Otu: Isırgan tohumları, suyu sıkılmış üzüm ile suda kaynatılarak, her gün 1 çorba kaşığı içilmelidir. Böylece boğazı yumuşatıp, balgamı söktürmek mümkün olur. Mide ve göğsün de temizlenmesi sağlanmış olacaktır.

Bronşite iyi gelen bitkiler
Bu tür durumlarda, balgam söktürücülüğü mukoza koruyuculukla bağdaştırabilen ve böylece iltihaplı dokuları rahatlatabilen, genelde öksürüğe karşı kullanılan bitkiler faydalıdır. Bunlar; öksürükotu, keten tohumu, kestane yaprağı, kekik, hatmi, meyan kökü, ıhlamur, atkuyruğu, kediotu kökü, ısırganotu, çıbanotu, sarı kantaron, ebegümeci, ayrıkotu kökü, adaçayı ve soğan olarak sıralanabilir. Ayrıca, ökaliptüs ve adaçayı ile solunum yolu tedavisi yapılabilir.

ŞİFA VEREN KARIŞIMLAR
* Öksürükotu, leylak çiçeği, ıhlamur ve atkuyruğu ince kıyılarak eşit oranda karıştırılır. 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 kere 1 bardak sıcak çay balla tatlandırılır ve yudumlanarak içilir.
* Mürver çiçeği ve ıhlamur, ince kıyılarak eşit oranda karıştırılır. 1-2 tatlı kaşığı bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlenir ve süzülür. 2-3 bardak sıcak çay, kısa aralıklarla yatakta içilir ve terlenir.
* 2 ölçek mürver çiçeği, 2 ölçek boyotu, 1 ölçek civanperçemi, 1 ölçek kekik, ince kıyılarak karıştırılır. 4-5 yemek kaşığı dolusu (20 gr) bitki, 1 litre beyaz şarabın içinde 8-10 dakika ağır ateşte kaynatılır, süzülür ve saat başı 1 yemek kaşığı alınır.
* Taze limon suyu ve balla hazırlanan sıcak limonata rahatlatıcıdır.
* Pelinotu çayı, saat başı bir tatlı kaşığı alınır. Akciğer iltihaplarında iyi sonuç verir.
* Balgamın böbrekler üzerinden atılabilmesini sağlamak için, günde 2-3 bardak adaçayı, 1-2 hafta süreyle içilebilir.
Astımın çaresi andız otunda
Eskiden tüberküloz tedavisinde kullanıldığı bilinen andız otu kökü, ezilip balla karıştırılarak yenirse, astıma çok iyi geliyor. Bronşiyal öksürüklere ve boğmacaya karşı da büyük faydalar sağlıyor. İçerdiği acı maddeler sayesinde iştahı açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunuyor. İdrar artırıcı özelliği ile de böbrek hastalarına faydalı. Sistit, nefrit ve piyolonefritte kullanılabilir.
Kullanım biçimi: Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir ve 8-10 saat demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak çay, ısıtılarak ve sıcak olarak içilir.
Karışım: Solunum yolları problemlerine karşı, köpekotu (bozotu) veya civanperçemi ile eşit oranda karıştırılabilir. Uyarı: Yüksek dozajlar, kusmaya ve mide ağrısına yol açar. Alerjik tepkiler görülebilir. Bilinen başkaca bir yan etkisi yoktur. Gebelik sürecinde kullanılmaz. Çocuklarda dozaj yarıya indirilmelidir.
DAMLATAŞ MAĞARASI
Buraya 21 gün süreyle gelip, belli bir süre içerde kalanlar düzeliyormuş. Hatta sırf bunun için mağara sabah saat 06.00'da açılıyor. 1948 yılında bulunmuş. Yüzde 98 nem, 20-24 derece ısı sürekliliği, 760 mm. Basınç ve jeolojik özelliği, turizme katkısı olduğu, astımlılara şifa verdiği, mevcut halini 15 bin yılda aldığı ve dikit ve sarkıtların oluşumunu sürdürdüğü de yine mağara içine bir levha ile belirtilmiş.YASAL UYARI
Gizlimi.com sitemizin içerisinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları içeriklerin sahiplerine ve/veya yasal temsilcilerine aittir. Gizlimi.com da yer alan ve telif hakkı ihlaline neden olan bir içeriği,dosyayı,kodu kaldırmamıza yardımcı olmak için lütfen bize iletişim bölümümüzden bildiriniz. Dosya en geç 24 saatte kaldırılacaktır.

5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Gizlimi.com 'da yayınlanan diğer yazıların, materyallerin, resimlerin, kodların, şekillerin her türlü elektronik ve gerçek ortamda yayın hakkı (aksi ilgili sayfalarda ayrıca belirtilmediği sürece) Gizlimi.com 'a aittir. Bu materyaller, kaynak gösterilmek ve link verilmek koşuluyla kopyalanabilir.

Son Güncelleme: Cuma, 21 Ekim 2016 21:40  

EN GÜZEL DUALAR