• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Gizli ilimler

Duânin Önemi ve Duâ Etmek


Duânin önemi nedir?

Duâ, istemek demektir. Aç bir kimsenin, istihâli oldugu bir zamanda yiyecek istemesi gibidir. Duâ, Allahü teâlâya yalvararak murâdini istemektir. Allahü teâlâ, duâ eden Müslümani çok sever. Duâ etmeyene gadap eder. Duâ mü'minin silâhidir. Dînin temel direklerinden biridir. Hadis-i serifte, “Duâ müminin silahi, dinin de diregidir.” buyuruldu.
 

Kabe Kim Tarafından Yapıldı?

Kabeyi kim ne zaman Yaptı. Kabe kim tarafından Yapıldı? Kabe Ne Zaman Yapıldı?

“Bir zamanlar İbrahim, İsmail ile beraber Beytullah’ın temellerini yükseltiyor. (şöyle diyorlardı) Ey Rabbimiz! Bizden bunu kabul buyur: Şüphesiz sen işitensin, bilensin”. (Bakara Suresi – Ayet: 127)

Kabenin yapılışı hakkındaki rivayetlere göre, Hz.Adem ile Havva cennetten çıkarıldıkları vakit yeryüzünde Arafat’ta buluşurlar, beraberce batıya doğru yürürler.Kabenin bulunduğu yere gelirler. Bu esnada Hz.Adem, bu buluşmaya şükür olmak üzere Rabbine ibadet etmek ister ve cennette iken, etrafında tavaf ederek ibadet ettiği nurdan sütunun tekrar kendisine verilmesini diler. İşte o nurdan sütun orada tecelli eder ve Hz.Adem, onun etrafında tavaf ederek Allah’a ibadet eder. Bu nurdan sütun Hz.Şit zamanında kaybolur, yerine bir taş kalır. Bunun üzerine Hz.Şit, onun yerine taştan onun gibi dört köşe bir bina yapar ve o siyah taşı binanın bir köşesine yerleştirir. İşte bugün Hacerül Esved diye bilinen siyah taş odur. Sonra Nuh tufanında bina kumlar altında uzunca bir süre gizli kalır.

Hz.İbrahim Allah’ın emri ile Kabe’nin bulunduğu yere gider. Oğlu İsmail, annesi ile birlikte orada iskan eder. Sonra İsmail ile beraber Kabe’nin yerini kazar. Hz.Şit tarafından yapılan binanın temellerini bulur ve o temellerin üzerine bugün mevcut olan Kabe’yi inşa eder. Ayette “Beytullah’ın temellerini yükseltiyor” cümlesi bunu ifade eder.”
 

Türkçe Hatim Duası Yapılışı

Hatim Duası Türkçe Yapılışı, Türkçe Hatim Duası Örneği.. gizli ilimler

Hatim eden tüm müslüman kardeşlerimizin hatimlerini yüce rabbim kabul etsin inşallah

Ey Yüce Rabbimiz

Sen bütün mahlukatına merhametli bilhassa inanmış kullarına pek lütufkarsın, el açtık kapına geldik sana dua ve niyazlarımızla yalvarıyoruz, dualarımızı kabul ederek bizlere af kapından bos çevirme Allah’ım!
 

Adetliyken Kadir Gecesinde Dua Edilirmi

Kadir Gecesinde Adetliyken Dua Edilir Mi? Regl İken Kadir Gecesinde Edilecek Dua

Adetli olmak Kadir Gecesi'nde dua etmeye engel değildir Adetli kadınlar, dua ve zikir niyetiyle dua âyetlerini, Fâtiha, İhlâs gibi sûreleri besmeleyi, kelime-i tevhid ve şehâdeti okuyabilirler Kadir Gecesinde adetli olan bir kadın:

İstediği kadar Kuranı Kerim dinleyebilir.
İstediği kadar peygamber efendimize salavat getirebilir.
Günahlarının affı için Seyyidül İstiğfar Duasını okuyabilir.
La İlahe illallah,Allahu Ekber, Elhamdülillah,Sübhanallah çekilebilir.
Esma’ul Hüsnâ çekilebilir.
Tesbih duası edilebilir.
Sübhânallahi ve bi-hamdihi, sübhânallahil azîm çekilebilir.
 

Korkuları geçirecek dua

Çoğu insan hayattan ve yaşadıkları bazı tür olaylardan korkmaktadır. İnsanın doğasında korku olduğu için bu gayet doğaldır.

 

Kurban Keserken Hangi Söz Söylenir

Kurban Kesilirken Neler Söylenir, Kurban Keserken Ne okunur, Kurbanlık hayvan incitilmeden kıbleye karşı yatırılır?

Üç defa “Allâhü ekber, Allâhü ekber lâ ilâhe illellâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhilhamd” diye tekbir alınır ve şöyle niyet edilir:

– “Yâ Rabbi! Şu vücûdum sana karşı o kadar hata, o kadar isyân etti ki, affedilebilmem için bu vücûdu sana kurban etmem icabediyor Fakat sen şerîatınla insan kurban etmeyi haram kıldığından vücûduma bedel olarak bu hayvanı kesiyorum, kabul eyle Yâ Rabbi, Bismillâhi Allâhü ekber” deyip kurban kesilir.

Ayrıca kurban kesilirken; ”Allahümme hâzâ minke ve leke inne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn Allahümme tekabbel min fülân bin fülân” duası okunmalıdır.
 

La ilahe illahu vahdehu la şerike leh demek

Ebu Eyyub (R.A.)'den rivayetle Resulullah (S.A.V) şöyle buyurmuştur:

"Kim on defa 'lâ ilâhe illallahu vahdehû lâ şerîke lehu lehü'l-mülkü ve lehü'l-hamdü ve hüve alâ kül-li şey'in kadîr' -Allah'dan başka hiçbir ilah yoktur. O tektir eşi yoktur mülk O'nun dur. Hamd O'na mahsustur ve O'nun her şeye gücü yeter” derse İsmail Peygamberin neslinden dört köleyi hürriyetine kavuşturmuş gibi sevap alır."
 

Resûlüllâh (s.a.v.)'in tavsiyesi - bir duâ

Resûlüllâh (S.A.V.), dayısı Esved b. Vehb'e (R.A):

"Dikkat et! sana bir kaç kelime öğreteceğim. Allah kime hayrı dilerse, onları ona öğretir, o da onları bir daha ebediyyen unutmaz." buyurdu.

-Öğret Yâ Resûlüllâh! dedi.

ResÛlüllâh (S.A.V.) şöyle buyurdu: "Şöyle de:

Allah'ım, ben âcizim. Âcizliğimi rızanda kuvvetlendir. Beni hayra yönelt! Ve İslâm'ı rızamın gayesi kıl.!"
 

Sıkıntılarımızdan kurtulmak için hergün Bir İnşirah suresi okuyalım inşallah....

Bu duanın bende ayrı bir yeri var, en sıkıntılı zamanlarımda okuduğumda içimin nasıl rahatladığını, o sıkıntılı zamanlarımı nasıl atlattığımı bir ben bir Rabbim bilir. O yüzden aklıma geldikçe okurum.

Şimdide , benden sonraki kardeşimin sıkıntılarından kurtulması, hayırlısı ile dualarının kabul edilmesi için 1 inşirah sureşi okudum.
Rabbim kabul etsin.


Bismillahirrahmanirrahim,

1. Elemneşrahleke sadrek
2. Ve vedağna anke vizrek
3. Ellezi engada zahrek
4. Ve refağna leke zikrek
5. Feinne meal usri yüsra
6. Inne meal üsri yüsra
7. Feiza ferağte fensab
8. Ve ila rabbike ferğab


Bismillâhirrahmânirrahîm
1 Biz senin için göğsünü (kalbini) açmadık mı?
2, 3 Belini büken yükünü senden alıp atmadık mı?
4 Senin şanını ve ününü yüceltmedik mi?
5, 6 İşte: Muhakkak zorlukla beraber bir kolaylık vardır (Evet) zorlukla beraber bir kolaylık vardır
7, 8 İşlerinden boşaldığın vakit, tekrar çalış ve yorul, yalnız Rabbine rağbet et (O'na yönel)
 

Kafatası ile kişi karakter tespiti

Kafa Şekline Göre Karakter, Kafatası uzun olanlar, kısa olanlar, yuvarlak olanlar nasıl bir karektere sahiptir? İşte bu sorularınıza yanıt burada!

Uzun Kafatası
Kaşlardan kafa tasının arkasına doğru, yani profilden uzun, alnı yüksek olan kafalar ekseri kadın başlarıdır. Bu gibi insanlar dost tabiatlı, toplumsal dışa dönük insanlardır. Bir parça nefislerine düşkün olurlar. Yaptıkları işin beğenilmesini mutlaka isterler, ama kompliman budalası değildirler. Sahte iltifatla samimi hayranlığı ayırt edebilirler. İstikbal hakkında planlar kurarlar. Her işi önceden düşünür, tasarlarlar. Sevdiklerini müdafaa etmek gerektiğinde aslan kesilirler ve kendi haklarını da başkalarına yedirmeyi asla istemezler.
 

2012 ÜDS Sonbahar Soru ve Cevapları Yayınlandı

2012 ÜDS Sonbahar Soru ve Cevapları Yayınlandı..

7 Ekim 2012 Pazar yapılan ÜDS Sonbahar dönemi Soru ve Cevapları . ÖSYM Sınav sorularını bazı dönemlerde sınavdan sonraki ilk salı günü açıklarken bazı sınavlarda soruları açıklama sürecini geciktirebiliyor. Önceki dönemde sorular 12 gün sonra açıklanmıştı. Soruları açıklandığında ilgi sayfa ve dosya aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz...
 
<< Başlangıç < Önceki 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Sonraki > Son >>

Sayfa 37 / 103

EN GÜZEL DUALAR


SECRET SCIENCES

Günün sözü: Ben duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam. İçimde dua etme isteğinin olmaması kaygısı taşırım. (Hz. Ömer ra.)
Gizli ilimler Android Uygulaması. Dualara daha hızlı ulaşın!
Online Kur'an Dinle
Bu sitede yer alan makaleler belli bir etnik grubun bakış açısını yansıtmamaktadır. Bazı makalelerde bir tür sistemik yanlılık sorununun bulunduğu düşünülmektedir.
Herşeyin En Doğrusunu Yüce ALLAH (C.C) Bilir.

NE ARAMIŞTINIZ?

Reklam ve İletişim

GİZLİLİK VE UYARI

Yazılanların hepsi doğru olmamakla birlikte bu site Gizlimi.com yazarları tarafından oluşturulmuştur. Sitedeki bazı yazılar, İslâmî içerik taşımaz. Batı Kültürü'nden gelen bilgilerdir. Bu web sitesinin yaratabileceği hukukî sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden bizimle irtibata geçin. Her türlü istek ve önerileri dikkate alınmaktadır. iletişim için, admin@gizlimi.com adresini kullanınız.

1. Başka adreslerde içeriğimizi paylaştığınızda her sayfada lütfen kaynak belirtmeyi unutmayın ve 10 sayfanın üzerinde izinsiz alıntı yapmayın. Duyarlılığınız için teşekkürler. Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz / sorunuz varsa bize ulaşmak için
tıklayın..

2. Siteye gönderdiğiniz makale ve yazılarda lütfen kaynak belirtmeyi unutmayın. Kaynak belirtilmeyen makale ve yazılar bundan sonra dikkate alınmayacaktır. Makale göndermek için
buraya tıklayın.

Copyrights of the articles are belong to their authors