Gizli ilimler Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Kızılderili Laneti Gerçek mi


160 yıllık bir Kızılderili laneti, sonu sıfır ile biten yıllarda seçilen ABD başkanlarını ‘‘trajik’’ bir şekilde vuruyor. Seçilen başkanlar, çeşitli nedenlerden ya Kızılderili Lanetibaşkanlıklarını yapamıyor ya da yaşamlarını yitiriyorlar. 7 Kasım 2000 seçiminin galibi hálá belli olmazken, bu eski lanetin yine işleyip işlemeyeceği ABD’de büyük bir merak konusu haline geldi.

Shawnee Kabilesi Reisi Tecumseh ile merkezi otorite Beyaz Saray arasındaki savaşın başlangıcı 1808 yılına gidiyor. Reis Tecumseh, aynı yıl, Tippecanoe Nehri kıyısında bir Kızılderili köyü kurdu. Amacı, Kızılderili kabileleri arasında birlik yaratmak ve üzerlerine doğru adım adım gelen ortak düşman ‘beyaz adam’ı mağlup etmekti. Tecumseh, kurduğu köyü de geleceğin başkenti olarak düşünmüştü.
Kızılderililer güçlendikçe Indiana’daki beyazlar giderek rahatsız olmaya başladı. 1811′de, Indiana Valisi William Henry Harrison, düzenli ordusuyla birlikte Kızılderililerin üzerine yürüdü. Tecumseh, adam toplamak için güneye gitmişti. Tecumseh’in kardeşi Tenskwatawa, büyük bir mücadele sergiledi, ama Kızılderililerin neredeyse hepsi öldü. Reis Tecumseh, üç ay sonra Indiana’ya döndüğünde bütün rüyaları ve dünyası yıkılmıştı.
 

Bitkisel Tılsımlar Nelerdir

Günümüz dünyasında sağlıklı beslenmenin tek yolu olan bitkiler, eski çağlardan bu yana koruyucu olarak da kullanılmışlardır. Bunların kimi doğal hallerinde muhafaza edilerek kullanılmışlar, kimileri kurutulup öyle kullanılmışlar, kimileri ise değerli bir madene kopya edilerek koruyucu güçlerinden fayda sağlamışlardır. Doğal hallerinde bitkileri saklamak, soldukları ve bozulabildikleri için sık sık değiştirilmelerini gerektirse de halk arasında pek sık kullanılan bir yöntemdir.
 

Sandy Kasırgası ABD'yi vurdu, Kasırga ilerlemeye devam ediyor

Hurricane sandy south carolina beachSandy kasırgası, Atlas okyanusu üzerinden ABD'nin nüfusu en yoğun olan bölgelerine doğru yaklaşırken sel ve olası bir yıkıma karşı hazırlıklar sürüyor. Meteoroloji uzmanları kasırganın yerel saatle gece saatlerinde karaya vurmasını beklediklerini ve 50 milyon kişiyi etkileyebileceğini söylüyor.

Yağış nedeniyle New York'ta kapatılan metronun bazı istasyonlarını su bastığı bildiriliyor. Ulusal Meteoroloji Dairesi, doğu sahilinde eşine rastlanılmamış deniz kabarma ya da dalgalanması olacağı uyarısında bulunuyor.

 

ABD Başbakanı Barack Obama'nın kısa bir süre içinde özel bir açıklama yapması bekleniyor. Yerel saatle sabah 8'de Sandy kasırgası, saatte 140 kilometreye varan bir hızla, New York'un 505 km. güneydoğusunda etkisini gösteriyordu.
 

Andorid, Windows'u Geçer mi, 2016

Andorid, Windows'u Geçer miGeleneksel bilgisayar kullanımından tüketicileri hızla uzaklaştıran mobil cihazlar, dünyanın önde gelen şirketlerinin ana stratejilerini belirliyor. Yapılan en son araştırmalardan bir tanesi, mobil piyasasının hızına en iyi ayak uyduran ürünün Android işletim sistemi olduğunu gösterdi. Veriler, Android’in 2016’ya gelindiğinde dünyanın bir numaralı işletim sistemi olacağına işaret ediyor.

FACEBOOK MOBİL STRATEJİSİYLE YÜKSELİŞTE
Mobil cihazlar, getirdikleri yeniliklerle hayatımızı hızla değiştiriyor. Mobilin gerektirdiği değişime ayak uydurabilen ve uydurmaya çalışan teknoloji şirketleri, birbirleriyle büyük bir mücadele içine girmiş durumda. Apple, tablet piyasasında üstünlük kurarken, Google, Android işletim sistemiyle akıllı telefon piyasasına neredeyse egemen olmak üzere. Microsoft, Windows 8 ve Surface ile rekabete ortak olurken, son beş ayda milyar dolarlar kaybeden Facebook, mobil stratejisiyle yeniden yükselişe geçti.
 

Cumhuriyetimiz 89 Yaşında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 EkimKurtuluş Savaşı yıllarında Ankara’da , Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti adıyla yeni bir yönetim kurulmuştu . Fakat bu yeni yönetimin rejimi henüz belirtilmemişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti özünde ulusal egemenliğe dayalı bir hükümetti.Fakat Yeni Türkiye’yi devlet şekillerinden , yönetim biçimlerinden birine uygun olarak resmen ilan etmek gerekiyordu . Yani sıra devletin adının konmasına gelmişti.

Atatürk , yeni devletin şeklini cumhuriyet olarak kabul etmeyi düşündü. Kurtuluş Savaşı yıllarında bu fikrini açıklamayıp , uygun bir zamanı beklemişti . Büyük Zafer’den sonra artık bu an gelmiş bulunuyordu. Aslında , Erzurum ve Sivas Kongrelerinin kararlarıyla   Büyük Millet Meclisi’nin programları tamamen demokrasiye dayanmaktaydı. Saltanatın artık hiçbir etkinliği kalmamıştı. Son padişah da yurttan ayrılmış , saltanat kaldırılmıştı . Şimdi sıra Atatürk’ün kafasındaki Cumhuriyet Yönetimini resmen ilan etmeye gelmişti.
 

Kurban Bayramı 2012 Bayram Namaz Saatleri Gizlimi.com

Bayram namazı kaçta kılınacak? Kurban Bayramı 2012 Bayram Namazı ne zaman kılınacak? 2012 Kurban Bayramı namazı saatleri. Bayram namazı kaçta, ne zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre 2012 yılı Kurban Bayramı Namazı, 25 Ekim 2012 günü Adana'da 07.35, Ankara'da 07.51, İstanbul'da 08.08, İzmir'de 08.11, Iğdır'da 07.06, Çanakkale'de 08.17'de kılınacak. Bayram namazı vakti, Mekke'de 06.55'te, Medine'de 07.00'de, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da ise 07.40'ta başlayacak.
 

Kurban Bayramında Hava Durumu Nasıl Olacak 2012

Kurban Bayramı Hava DurumuKurban bayramına sayılı günler kaldı. Peki hava durumu nasıl olacak? Yola çıkacakları nasıl bir hava bekliyor? Hangi bölgelerde kar yağışı var? Bölge bölge kurban bayramı süresince beklenen hava durumu:

Kurban bayramına çok az bir süre kaldı, kurban bayramının ilk günü 25 Ekim 2012 Perşembe günü olacaktır.

Kurban Bayramı süresince yurdun büyük bölümünde yağış beklenmiyor. Hava sıcaklığının bayramın ilk günü tüm yurtta 1 ila 3 derece artması bekleniyor

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karadeniz üzerinden gelen yağışlı havanın yarın ve hafta sonu doğu bölgelerde etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

 

Çocuklar kurban kesimini izlemeli mi, izlerse sakıncası nedir?

Çocuklar kurban kesimini izlemeli mi 7 yaşına kadar çocuklar istemedikçe kurbanın kesilmesi gösterilmemelidir. Eğer istiyorsa önceden bilgilendirilmelidir. 7 yaşındaki çocukta artık gerçeklik duygusu ve soyut düşünce gelişmeye başladığı için kültürel öğrenim ön plana çıkar. Bunun bir dini görev olduğu, yoksullara yardım gibi sosyal boyutu olduğu anlatılmalıdır. Ölüm kavramı, kan akıtmaktan hoşlanmamak gerektiği ama insanın proteine ihtiyacı nedeniyle bazı şeylere katlanması gerektiği, ölüm ötesi gerçeklik gibi kavramlar yine bu yaşta öğretilmelidir.

Kesilecek hayvanla çocuğun duygusal bir iletişiminin ve ilişkisinin olmaması gerekir. Bu duygusal iletişimi nedeniyle ömür boyu tavuk yemeyen kişiler vardır. Korkutucu yönü en aza inmiş, sosyal boyutu ön plana çıkmış kurban törenlerini izlemek çocuğun zihinsel olgunluğu ile ilgilidir. Zihinsel olgunluğa haiz çocuklar olayları doğru karşılar.
 

Yabancı ülkede kurban kesilir mi?

Gayr-i Müslim Ülkede Kurban Kesilir mi?

O ülkede yaşadığınıza göre, şu anda orası sizin ikâmet ettiğiniz yer (vatan-ı ikâmet) oluyor. Böyle bir yerde, namaz, oruç, zekât ibâdetlerini yerine getirdiğiniz gibi, kurban da kesebilirsiniz, kesmelisiniz; çünkü o da bir ibadettir. Kestiğiniz kurbanın etini sadece aile fertlerinin yemesinde dînî açıdan bir mahzur söz konusu değildir. Kurban etinin üçe taksim edilip bir bölümünün fakirlere, bir bölümünün akraba ve dostlara dağıtılması bir bölümünün de ev halkıyla yenilmesi tavsiye edilen bir faziletli davranıştır. Nitekim hane halkı kalabalıksa, tamamının o evde tüketilmesinin sakıncalı olmadığı da yine fakihlerin tavsiyesi cümlesindendir.
 

Kurban Niçin Kesilir, Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir?

Kurban BayramıKurban Niçin Kesilir?
Kurban Allah'a yaklaşmak maksadıyla ve yalnız Allah'ın rızasını kazanmak için kesilir. Allah'tan başkası adına hayvan kesmek haramdır ve böyle yapanlara  peygamber Efendimiz (s.a.v) "Allah'tan başkası nâmına hayvan kesene Allah lânet etsin" şeklindeki ifâdeleriyle uyarmıştır.

Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir?
-Kurban kesecek kimsenin: Müslüman, hür ve yolculuk halinde bulunmayıp mukîm olması, nisab miktarı mala sahip olması gerekir.
-Akıllı ve bülûğa ermiş olma şartı konusunda ihtilâf vardır. İmam Azam ve İmam Ebû Yûsuf'a göre kurban kesmekle mükellef olmak için akıllı ve bülûğa ermiş olmak şartı yoktur. Zengin olan çocuk veya delinin malından velîsi kurban keser. İmam Muhammed'e göre ise akıl ve bülûğa ermek şarttır. Fetva bu görüşe göredir.Kâfire kurban kesme vacib olmamakla birlikte eyyâm-ı nahr (Kurban kesme günleri) da müslüman olana veya bülûğa ermiş olana kurban vacibtir ve kurban kesmesi gerekir
 

Kurban nasıl kesilir, Sahibinin kesmesi mi gerekir?

Kurban nasıl kesilir?
Kurban edilecek hayvan ite-kaka değil, inicitilmeden kesilecek yere götürülmelidir. Kurban kesmek için bıçak önceden bilenip hazırlanır ve hayvanın göremeyeceği bir yere konulur.

Sonra hayvan ayakları ve yüzü kıbleye gelecek şekilde sol tarafına yatırılır. Hayvanın sağ arka ayağı serbest kalmak şartıyla diğer aykaları bağlanır.
 
<< Başlangıç < Önceki 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Sonraki > Son >>

Sayfa 37 / 105

EN GÜZEL DUALAR


SECRET SCIENCES

Günün sözü: Ben duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam. İçimde dua etme isteğinin olmaması kaygısı taşırım. (Hz. Ömer ra.)
Gizli ilimler Android Uygulaması. Dualara daha hızlı ulaşın!
Online Kur'an Dinle
Bu sitede yer alan makaleler belli bir etnik grubun bakış açısını yansıtmamaktadır. Bazı makalelerde bir tür sistemik yanlılık sorununun bulunduğu düşünülmektedir.
Herşeyin En Doğrusunu Yüce ALLAH (C.C) Bilir.

NE ARAMIŞTINIZ?

Reklam ve İletişim

GİZLİLİK VE UYARI

Yazılanların hepsi doğru olmamakla birlikte bu site Gizlimi.com yazarları tarafından oluşturulmuştur. Sitedeki bazı yazılar, İslâmî içerik taşımaz. Batı Kültürü'nden gelen bilgilerdir. Bu web sitesinin yaratabileceği hukukî sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden bizimle irtibata geçin. Her türlü istek ve önerileri dikkate alınmaktadır. iletişim için, admin@gizlimi.com adresini kullanınız.

1. Başka adreslerde içeriğimizi paylaştığınızda her sayfada lütfen kaynak belirtmeyi unutmayın ve 10 sayfanın üzerinde izinsiz alıntı yapmayın. Duyarlılığınız için teşekkürler. Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz / sorunuz varsa bize ulaşmak için
tıklayın..

2. Siteye gönderdiğiniz makale ve yazılarda lütfen kaynak belirtmeyi unutmayın. Kaynak belirtilmeyen makale ve yazılar bundan sonra dikkate alınmayacaktır. Makale göndermek için
buraya tıklayın.

Copyrights of the articles are belong to their authors