Gizli ilimler Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Oğuz Kağan'ın Duası Gizli ilimler


Oğuz KAANDüşman şerrinden sakla ! TÜRK'ü yiğitlikte daim et ! TÜRK'ü erlik davasıyla yaşat ! TÜRK'ü gerçekçi yap ! TÜRK'ün gönlüne herşeyden önce, hatta kursağına ekmek koymadan evvel TÜRK'lük sevgisini koy ! TÜRK'ü ideal ile yaşat ve ideali hakikat yapmaya çalışsınlar ! Törelerini canları gibi saklat ! TÜRK'e zevk ve rahat verme ! Bilakis zahmete alıştır ! Zahmetle yürekleri, bedenleri demir olsun ! Bu sayede onlara yüksek çalışma kudreti verirsin ! TÜRK'ü faal, cevval edersin. TÜRK'e değişmez bir seciye ver ! Zamanla seciyesi değişmesin, sade tekemmülle tadilat görsün !

Milli kuvvet, namus, ahlak, azim , sebat, ideal, TÜRKÇÜLÜK ruhu, yurtseverlik, ilim, sanat teşkilatı, intizam, beden kuvveti ve zenginlik ile hasıl olduğundan; TÜRK'e bunları ver ! TÜRK'ten hırsız, namuzsuz türerse hemen kahret ! TÜRK'e benlik, hem de yüksek bir benlik ver ! TÜRK nefsine itimat sahibi olsun ! TÜRK'ü muhakemeli, ciddi adam olarak yarat ! Hissiyatına kapılıp, öfke ile ayaklanmasın ! Birden barut gibi parlamasın ! Daima soğuk kanlı olsun ! TÜRK'ü her milletten cesur yarat ! Öç almayı TÜRK asla unutmasın !
 

Ana Baba - Ana Baba Hakkı Nedir?

Sevgili Peygamberimiz buyurdu ki: (Ana-babaya iyilik etmek, nafile namaz, oruç ve hac faziletlerinden daha faziletlidirAna-babasına hizmet edenlerin ömrü bereketli ve uzun olur Ana-babasına karşı gelip, onlara âsi olan mel'undur)
Allahü teâlânın rızası, dinine bağlı olan ana-babasının rızasında, Allahü teâlânın gazabı, dinine bağlı olan ana-babanın gazabındadır Sevgili Peygam berimiz "sallallahü aleyhi ve sellem" bir hadîs-i şeriflerinde buyurdu ki: (Cennet, anaların ayağı altındadır) yani, sana dinini, imanını öğreten ananın-babanın rızasındadır Hak teâlâ hazretleri Musa aleyhisselâma dedi ki, (Ey Musa! Ana-babasını razı eden, beni razı etmiş olur Ana-babasına âsi olan, bana mutî olsa bile onu fenalar tarafına ilhak ederim)
8- Eğer onları incitip, bedduaları alınırsa kişinin dünya ve ahireti harap olur Atılan ok tekrar geri yaya gelmez Onlar hayatda iken, kıymetini bilmek lâzımdır
7- Ana-baba hasta ise, ihtiyar ise, onlara yardım etmeli, saadeti onlardan alınacak hayır duada bilmelidir
6- Ananın-babanın kalblerine geleni gözetmelidir Zira saadet ve felaket onların kalblerinden doğan sözler olduğunu bilmelidir
5- Herhangi bir sebeple darılır iseler, onlara karşı sert söylemeyip hemen ellerini öperek kızgınlıklarını teskin etmelidir
4- Emrettikleri işleri çabuk ve güzel yapmaya çalışmalıdır Hatta beğenmeyip gücenmelerinden ve beddua etmelerinden korkmalıdır
3- Ananın-babanın duasını almalıdır
2- Anası-babası kızıp bağırırsa, onlara bir şey söylememelidir
1- Bir kimse ana-babası çağırdığı zaman herhangi bir işle uğraşıyorsa, hemen onu terkedip, derhal ana-babasının emrine koşmalıdır
Ana-babasını razı eden kimse için, Cennette iki kapı açılır Ana-babası razı olmayan kimse için de, Cehennemde iki kapı açılır Bir kimsenin ana-babası zâlim olsalar dahi, onlara karşı gelmek, onlarla sert konuşmak yasaktır Allahü teâlâ buyurdu ki: (Ey Musa! Günahlar içinde bir günah vardır ki, benim yanımda çok ağır ve büyüktür O da ana-baba, evladını çağırdığı zaman, emrine uymamasıdır) Evlâdın, ana-babasına karşı başlıca vazifeleri şunlardır
Güzel dinimiz, evladın anne ve babasına hizmet etmesini emretmiş ve bunu bir ibâdet saymıştır Yüce Rabbimiz Kur'ân-ı kerim de (Allah'a ibâdet ediniz!) buyurduktan sonra (Anaya, babaya iyilik ediniz!) diye emretmektedir Onlara hizmet ederken, (öf) bile demeyi yasaklamıştır
Ana Baba Hakkı Nedir?
Ana Baba - Ana Baba Hakkı Nedir?
 

Mevlana'nın Evrensel Sevgi Anlayışı

Mevlana, Anadolu’nun manevi mimarlarındandır. Öyle bir mimar ki bir tarafta sel var, onun üzerine köprü yapıyorsunuz. Neden mi? Moğollar, Anadolu’da taş üstüne taş koymuyorlar. İnsanları katlediyorlar, zenginlikleri gasp ediyorlar. İnsanlar canlarından, mallarından, ırzlarından emin değiller, mutsuzlar, huzursuzlar, endişeliler ve korkuyorlar. Böyle bir ortamda Mevlana bir toplum mühendisi gibi çalışarak, topluma moral aşılıyor, topluma sevgi veriyor. Kısacası toplum dinamiklerinin ayakta kalması için ne gerekiyorsa onu yapıyor.

Mevlana’nın bu müthiş ve engin mücadelesi sebebiyle, Anadolu insanı ona büyük sevgi, saygı beslemiş ve düşüncelerini benimsemiştir. Onun ölümünden yaklaşık 700 yıl geçmesine rağmen onun düşünceleri hala Anadolu halkının ilgi ve sevgisini çekmeye devam etmektedir.
 

Kızılderili Laneti Gerçek mi

160 yıllık bir Kızılderili laneti, sonu sıfır ile biten yıllarda seçilen ABD başkanlarını ‘‘trajik’’ bir şekilde vuruyor. Seçilen başkanlar, çeşitli nedenlerden ya Kızılderili Lanetibaşkanlıklarını yapamıyor ya da yaşamlarını yitiriyorlar. 7 Kasım 2000 seçiminin galibi hálá belli olmazken, bu eski lanetin yine işleyip işlemeyeceği ABD’de büyük bir merak konusu haline geldi.

Shawnee Kabilesi Reisi Tecumseh ile merkezi otorite Beyaz Saray arasındaki savaşın başlangıcı 1808 yılına gidiyor. Reis Tecumseh, aynı yıl, Tippecanoe Nehri kıyısında bir Kızılderili köyü kurdu. Amacı, Kızılderili kabileleri arasında birlik yaratmak ve üzerlerine doğru adım adım gelen ortak düşman ‘beyaz adam’ı mağlup etmekti. Tecumseh, kurduğu köyü de geleceğin başkenti olarak düşünmüştü.
Kızılderililer güçlendikçe Indiana’daki beyazlar giderek rahatsız olmaya başladı. 1811′de, Indiana Valisi William Henry Harrison, düzenli ordusuyla birlikte Kızılderililerin üzerine yürüdü. Tecumseh, adam toplamak için güneye gitmişti. Tecumseh’in kardeşi Tenskwatawa, büyük bir mücadele sergiledi, ama Kızılderililerin neredeyse hepsi öldü. Reis Tecumseh, üç ay sonra Indiana’ya döndüğünde bütün rüyaları ve dünyası yıkılmıştı.
 

Bitkisel Tılsımlar Nelerdir

Günümüz dünyasında sağlıklı beslenmenin tek yolu olan bitkiler, eski çağlardan bu yana koruyucu olarak da kullanılmışlardır. Bunların kimi doğal hallerinde muhafaza edilerek kullanılmışlar, kimileri kurutulup öyle kullanılmışlar, kimileri ise değerli bir madene kopya edilerek koruyucu güçlerinden fayda sağlamışlardır. Doğal hallerinde bitkileri saklamak, soldukları ve bozulabildikleri için sık sık değiştirilmelerini gerektirse de halk arasında pek sık kullanılan bir yöntemdir.
 

Sandy Kasırgası ABD'yi vurdu, Kasırga ilerlemeye devam ediyor

Hurricane sandy south carolina beachSandy kasırgası, Atlas okyanusu üzerinden ABD'nin nüfusu en yoğun olan bölgelerine doğru yaklaşırken sel ve olası bir yıkıma karşı hazırlıklar sürüyor. Meteoroloji uzmanları kasırganın yerel saatle gece saatlerinde karaya vurmasını beklediklerini ve 50 milyon kişiyi etkileyebileceğini söylüyor.

Yağış nedeniyle New York'ta kapatılan metronun bazı istasyonlarını su bastığı bildiriliyor. Ulusal Meteoroloji Dairesi, doğu sahilinde eşine rastlanılmamış deniz kabarma ya da dalgalanması olacağı uyarısında bulunuyor.

 

ABD Başbakanı Barack Obama'nın kısa bir süre içinde özel bir açıklama yapması bekleniyor. Yerel saatle sabah 8'de Sandy kasırgası, saatte 140 kilometreye varan bir hızla, New York'un 505 km. güneydoğusunda etkisini gösteriyordu.
 

Andorid, Windows'u Geçer mi, 2016

Andorid, Windows'u Geçer miGeleneksel bilgisayar kullanımından tüketicileri hızla uzaklaştıran mobil cihazlar, dünyanın önde gelen şirketlerinin ana stratejilerini belirliyor. Yapılan en son araştırmalardan bir tanesi, mobil piyasasının hızına en iyi ayak uyduran ürünün Android işletim sistemi olduğunu gösterdi. Veriler, Android’in 2016’ya gelindiğinde dünyanın bir numaralı işletim sistemi olacağına işaret ediyor.

FACEBOOK MOBİL STRATEJİSİYLE YÜKSELİŞTE
Mobil cihazlar, getirdikleri yeniliklerle hayatımızı hızla değiştiriyor. Mobilin gerektirdiği değişime ayak uydurabilen ve uydurmaya çalışan teknoloji şirketleri, birbirleriyle büyük bir mücadele içine girmiş durumda. Apple, tablet piyasasında üstünlük kurarken, Google, Android işletim sistemiyle akıllı telefon piyasasına neredeyse egemen olmak üzere. Microsoft, Windows 8 ve Surface ile rekabete ortak olurken, son beş ayda milyar dolarlar kaybeden Facebook, mobil stratejisiyle yeniden yükselişe geçti.
 

Cumhuriyetimiz 89 Yaşında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 EkimKurtuluş Savaşı yıllarında Ankara’da , Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti adıyla yeni bir yönetim kurulmuştu . Fakat bu yeni yönetimin rejimi henüz belirtilmemişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti özünde ulusal egemenliğe dayalı bir hükümetti.Fakat Yeni Türkiye’yi devlet şekillerinden , yönetim biçimlerinden birine uygun olarak resmen ilan etmek gerekiyordu . Yani sıra devletin adının konmasına gelmişti.

Atatürk , yeni devletin şeklini cumhuriyet olarak kabul etmeyi düşündü. Kurtuluş Savaşı yıllarında bu fikrini açıklamayıp , uygun bir zamanı beklemişti . Büyük Zafer’den sonra artık bu an gelmiş bulunuyordu. Aslında , Erzurum ve Sivas Kongrelerinin kararlarıyla   Büyük Millet Meclisi’nin programları tamamen demokrasiye dayanmaktaydı. Saltanatın artık hiçbir etkinliği kalmamıştı. Son padişah da yurttan ayrılmış , saltanat kaldırılmıştı . Şimdi sıra Atatürk’ün kafasındaki Cumhuriyet Yönetimini resmen ilan etmeye gelmişti.
 

Kurban Bayramı 2012 Bayram Namaz Saatleri Gizlimi.com

Bayram namazı kaçta kılınacak? Kurban Bayramı 2012 Bayram Namazı ne zaman kılınacak? 2012 Kurban Bayramı namazı saatleri. Bayram namazı kaçta, ne zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre 2012 yılı Kurban Bayramı Namazı, 25 Ekim 2012 günü Adana'da 07.35, Ankara'da 07.51, İstanbul'da 08.08, İzmir'de 08.11, Iğdır'da 07.06, Çanakkale'de 08.17'de kılınacak. Bayram namazı vakti, Mekke'de 06.55'te, Medine'de 07.00'de, KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da ise 07.40'ta başlayacak.
 

Kurban Bayramında Hava Durumu Nasıl Olacak 2012

Kurban Bayramı Hava DurumuKurban bayramına sayılı günler kaldı. Peki hava durumu nasıl olacak? Yola çıkacakları nasıl bir hava bekliyor? Hangi bölgelerde kar yağışı var? Bölge bölge kurban bayramı süresince beklenen hava durumu:

Kurban bayramına çok az bir süre kaldı, kurban bayramının ilk günü 25 Ekim 2012 Perşembe günü olacaktır.

Kurban Bayramı süresince yurdun büyük bölümünde yağış beklenmiyor. Hava sıcaklığının bayramın ilk günü tüm yurtta 1 ila 3 derece artması bekleniyor

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karadeniz üzerinden gelen yağışlı havanın yarın ve hafta sonu doğu bölgelerde etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

 

Çocuklar kurban kesimini izlemeli mi, izlerse sakıncası nedir?

Çocuklar kurban kesimini izlemeli mi 7 yaşına kadar çocuklar istemedikçe kurbanın kesilmesi gösterilmemelidir. Eğer istiyorsa önceden bilgilendirilmelidir. 7 yaşındaki çocukta artık gerçeklik duygusu ve soyut düşünce gelişmeye başladığı için kültürel öğrenim ön plana çıkar. Bunun bir dini görev olduğu, yoksullara yardım gibi sosyal boyutu olduğu anlatılmalıdır. Ölüm kavramı, kan akıtmaktan hoşlanmamak gerektiği ama insanın proteine ihtiyacı nedeniyle bazı şeylere katlanması gerektiği, ölüm ötesi gerçeklik gibi kavramlar yine bu yaşta öğretilmelidir.

Kesilecek hayvanla çocuğun duygusal bir iletişiminin ve ilişkisinin olmaması gerekir. Bu duygusal iletişimi nedeniyle ömür boyu tavuk yemeyen kişiler vardır. Korkutucu yönü en aza inmiş, sosyal boyutu ön plana çıkmış kurban törenlerini izlemek çocuğun zihinsel olgunluğu ile ilgilidir. Zihinsel olgunluğa haiz çocuklar olayları doğru karşılar.
 
<< Başlangıç < Önceki 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Sonraki > Son >>

Sayfa 37 / 105

EN GÜZEL DUALAR


SECRET SCIENCES

Günün sözü: Ben duanın kabul edilmemesi kaygısı taşımam. İçimde dua etme isteğinin olmaması kaygısı taşırım. (Hz. Ömer ra.)
Gizli ilimler Android Uygulaması. Dualara daha hızlı ulaşın!
Online Kur'an Dinle
Bu sitede yer alan makaleler belli bir etnik grubun bakış açısını yansıtmamaktadır. Bazı makalelerde bir tür sistemik yanlılık sorununun bulunduğu düşünülmektedir.
Herşeyin En Doğrusunu Yüce ALLAH (C.C) Bilir.

NE ARAMIŞTINIZ?

Reklam ve İletişim

GİZLİLİK VE UYARI

Yazılanların hepsi doğru olmamakla birlikte bu site Gizlimi.com yazarları tarafından oluşturulmuştur. Sitedeki bazı yazılar, İslâmî içerik taşımaz. Batı Kültürü'nden gelen bilgilerdir. Bu web sitesinin yaratabileceği hukukî sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden bizimle irtibata geçin. Her türlü istek ve önerileri dikkate alınmaktadır. iletişim için, admin@gizlimi.com adresini kullanınız.

1. Başka adreslerde içeriğimizi paylaştığınızda her sayfada lütfen kaynak belirtmeyi unutmayın ve 10 sayfanın üzerinde izinsiz alıntı yapmayın. Duyarlılığınız için teşekkürler. Sayfalarımızda bulunan içeriklerin telif haklarıyla ilgili bir şikayetiniz / sorunuz varsa bize ulaşmak için
tıklayın..

2. Siteye gönderdiğiniz makale ve yazılarda lütfen kaynak belirtmeyi unutmayın. Kaynak belirtilmeyen makale ve yazılar bundan sonra dikkate alınmayacaktır. Makale göndermek için
buraya tıklayın.

Copyrights of the articles are belong to their authors