• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Gizli ilimler
Home ALFABELER Osmanlı Alfabesi

Osmanlı Alfabesi


Google Adsense Politikaları -
Bu Reklam İçin Rahatsızlık Bildir

ein Bild

Osmanlı Alfabesi

Osmanlı Türkçesine yeni başlayanların karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri de, Osmanlı Türkçesiyle yazılmış metinleri transkripsiyonlu bir şekilde Türkiye Türkçesine aktarırken ortaya çıkan, Türkiye Türkçesi alfabesinde karşılığı bulunmayan harflerin hangi işaret ile gösterileceği meselesidir. Bu durumu göz önüne alarak, bir "Osmanlıca Transkripsiyon Alfabesi"ni tablo hâline getirip Osmanlıca öğrenenlerin kullanımına sunmayı uygun gördüm.

Osmanlıca Trankripsiyon Alfabesi

Osmanlı Alfabesi, Trankripsiyon

Transkripsiyon işaretlerinin bir arada bulunduğu Oktay New Transkripsiyon Fontu Oktay New Transkripsiyon adlı yazı tipini www.isa-sari.com/ekler/Oktay.ttf adresinden indirebilirsiniz.

Ek Araçlar

Arapça Osmanlıca Klavye: www.corluihl.com/ArabicKeyboard/ArabicKeyboard.htm

Kaynak: www.isa-sari.com/index.asp?Sayfa=Icerik_Detay&id=101&b=osmanli-turkcesi-osmanlica-transkripsiyon-alfabesi


YASAL UYARI
Gizlimi.com sitemizin içerisinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları içeriklerin sahiplerine ve/veya yasal temsilcilerine aittir. Gizlimi.com da yer alan ve telif hakkı ihlaline neden olan bir içeriği,dosyayı,kodu kaldırmamıza yardımcı olmak için lütfen bize iletişim bölümümüzden bildiriniz. Dosya en geç 24 saatte kaldırılacaktır.

5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Gizlimi.com 'da yayınlanan diğer yazıların, materyallerin, resimlerin, kodların, şekillerin her türlü elektronik ve gerçek ortamda yayın hakkı (aksi ilgili sayfalarda ayrıca belirtilmediği sürece) Gizlimi.com 'a aittir. Bu materyaller, kaynak gösterilmek ve link verilmek koşuluyla kopyalanabilir.

 

EN GÜZEL DUALAR