• Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Gizli ilimler
Home 40 AMBAR Kayseri uçak fabrikasını kim kapattı?

Kayseri uçak fabrikasını kim kapattı?


Google Adsense Politikaları -
Bu Reklam İçin Rahatsızlık Bildir
Bu yazımızın başlığındaki soruyu; 1939’dan 2010 yılına kadar, her konuştuklarından, Atatürkçülüğü kimseye bırakmak istemeyen bütün CHP’lilere ve bazı Atatürkçülere sormak istiyorum?

Her konuştuğunuzdan, sizden başka kimsenin gerçek Atatürkçü olmayacağını ve sanki bu ülkenin sizin dışınızdaki insanları üvey evlatlarmış ve yalınız sizler öz evlatlarsınız gibi bir tavır takınarak, Yıllardır hep nutuk atıp durdunuz. Peki, acaba; bir gün olsun Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizin daha yeni savaştan çıktığı ve ekonomik sıkıntılarla baş başa olduğu 1931 Yılında Kayseri de kurduğu uçak fabrikasının, 1940 tan sonra acaba neden kapatıldığını Nuri Demirağın Eskişehir’de ve İstanbul Beşiktaş’ta kurduğu uçak fabrikalarının neden kapatıldığını hiç merak ettiniz mi acaba? Evet, belki daha yeni yeni kurulan bu fabrikalar öyle modern teknolojiye Sahip değildi. Zamanın şartlarına göre; yeterli bir teknolojik ve yeterli donanım ve Ekipmanlara sahip değillerdi. Ülkenin savaşta daha yeni çıktığı o sıkıntılı dönemde o günün şartlarında ancak zirai uçak ve nakliye uçakları yapımına başlanmıştı.
Elbette ki savaştan daha yeni çıkmış olan Türkiye de o sıkıntılı günlerde bundan  Daha fazlası beklenemezdi. O fabrikalar ancak zamanla takviye edilerek modernize edilerek illeri de daha güçlü teknolojiye sahip dünya çapında güçlü savaş uçaklar ve nakliye uçakları üreten bir uçak fabrikası haline getirilebilirdi. Yaşım itibarı ile Türkiye siyasetinin en azında son 50 yılını iyi takip eden bir kişi olarak bu ülkede her ağızlarını açtıklarından Atatürkçü geçinenler ve CHP’lilerin bir gün olsun bu konuda bir açıklama yaptıklarını veya bu konuyu araştırdıklarını duymadım. Evet, bu ülkeyi 11 Kasım 1938’den 1950’ye kadar siz yönettiniz.  Ve 1960 darbesini yapanlar her ne kadar genç subaylar olarak biliniyorsa da bu 1960 darbesini yapanların CHP’nin siyasetine su taşıdığını bilmeyen artık yoktur. Yani her ne kadar 1950 ve 1960 arası bir demokrat parti dönemi gelip geçti ise de ülkenin Vesayeti yine sizlerin elinde idi. Neden acaba Atatürk’ün 1931’de Kayseri de ve Nuri Demir ağın Eski şehirde ve İstanbul da kurdukları bu UÇAK fabrikalarının kapatılması nedenleri üzerinde hiç durmadınız acaba?

Bizden yıllar sonra ikinci dünya savaşına girip bütün ekonomileri ve sanayi tesisleri yerle bir Olan Almanya Japonya Kore şu anda dünyanın süper güçleri durumunda iken bizim Türkiye olarak geri kalmamızın nedenlerini hiç merek ettiniz mi acaba? Evet, dünya ülkeleri teknolojide sanayide tarımda ve her alanda hızla gelişirken sizler Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye mutlaka muasır medeni milletler seviyesine çıkmalıdır diye yaptığı açıklamasını nasıl anladınız acaba? Yoksa birileri Atatürk’ün mutlaka Türkiye’nin muasır medeni milletler seviyesine çıkarılması gerekir açıklamasını hanımlarını alıp Avrupa’ya gidip hanımlarına bir makyaj malzemesi bir şişe şampanya bir tişört bir açık giysi bluz bir mini etek bir kürk mü olarak anlıyorlar? Evet, Atatürk muasır medeni milletler seviyesine ulaşmamızı işaret ederken aslında  Sanayileşmemizi teknolojide eğitimde tarımda ekonomide ev kısaca her alanda ilerlememizi işaret ediyordu. Fakat ne yazık ki birileri işine gelmediği için kasıtlı olarak laiklik ve çağdaşlık maskesine bürünüp Atatürk’ün bu mesajını çarpıtıp Avrupa’nın ahlaki birçok çirkeflik ve rezaletlerini medeniyet diye yıllarca bu millete yutturmaya çalıştılar.

Hani halk arasında bir laf vardır, bu pilav daha çok su götürür diye? Ben bugün bu hadiseleri daha fazla uzatarak değerli vakitlerinizi almayayım. Çünkü Cumhuriyet tarihimizle ilgili yapılan bu yanlışlarla bu hadiseleri açarsak içinden çıkamayız. Onun için bu günkü konumuzu yine yazımızın başlığında sorduğum soruyu tekrarlayarak son verelim diyorum.

Evet. Her konuştuklarından Atatürkçülüğü kimseye bırakmayanlar ve yalınızca kendilerini bu ülkenin sahibi zan edenler tekrar sizlere soruyorum? Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Nuri Demir ağın kurdukları uçak fabrikalarını kimler kapattı ve kim göz yumdu?

Lütfi Caner
malatyanethaber.comYASAL UYARI
Gizlimi.com sitemizin içerisinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları içeriklerin sahiplerine ve/veya yasal temsilcilerine aittir. Gizlimi.com da yer alan ve telif hakkı ihlaline neden olan bir içeriği,dosyayı,kodu kaldırmamıza yardımcı olmak için lütfen bize iletişim bölümümüzden bildiriniz. Dosya en geç 24 saatte kaldırılacaktır.

5846 sayılı kanunun 25. maddesinin ek 4. maddesine göre hakkı ihlal edilen öncelikle üç gün içinde ihlalin durdurulmasını istemek zorundadır.Gizlimi.com 'da yayınlanan diğer yazıların, materyallerin, resimlerin, kodların, şekillerin her türlü elektronik ve gerçek ortamda yayın hakkı (aksi ilgili sayfalarda ayrıca belirtilmediği sürece) Gizlimi.com 'a aittir. Bu materyaller, kaynak gösterilmek ve link verilmek koşuluyla kopyalanabilir.

Son Güncelleme: Pazar, 23 Ekim 2016 06:26  

EN GÜZEL DUALAR